نمای فریم لس شیشه ای

1401-07-06 23:38

نمای شيشه فريم لس (Frame Less)

به سیستمی از پوشش نمای خارجی بنا گفته میشود که به عنوان یک دیوار یا پرده شیشه ای Curtain Wall فضای داخلی بنا را از خارج آن با پوششی از شیشه هایی بدون دیده شدن زیرسازی جدا نماید .تکنولوژی در نیمه دوم قرن بیستم با شتاب خود در برآورده کردن این نیاز قدم به قدم به جلو رفته است .فکر اولیه در نمایشگاه سال 1851 لندن در ساختمان معروف کریستال پالاسی Crystal Palace به مدد تحولات انقلاب صنعتی اتفاق افتاد .ولی بعدها در نماهای شیشه ای با استفاده از تیغه های عمودی Lamel و ایجاد قاب بندی ها، سپس نیمه قاب کردن و بعد از آن بدون قاب کردن و در سالهای اخیر از چنگکهای عنکبوتی Spider Cripe به سمت شفافیت هر چه بیشتر نماهای شیشه ای به جلو رفته است. با ظهور شیشه های رفلکس استفاده از این نوع شیشه ها در نمای ساختمانهای مرتفع و برجها امروز بسیار رواج یافته است. استفاده از نماهای شیشه ای علاوه بر زیبایی امکان استفاده از حداکثر روشنایی در روز را فراهم می کند. همچنین استفاده از شیشه های دو یا سه جداره یک لایه عایق صوتی و حرارتی مناسب را ایجاد می کند. استفاده از این نماهای مدرن سبب شده که دیتیل های نصب متفاوت نیز طراحی گردد که از آن جمله شیشه های فریم لس و نماهای لامل (Face Cap) می باشد .

شیشه فریم لس (Frameless) و نیمه فرم لس(‌Semi Framelessبا استفاده از یک قاب بندی ظریف بر روی یک اسکلت بندی که به نمای خارجی ساختمان متصل شده قرار میگیرد.خصوصیات این قاب بندی علاوه بر هوابندی مناسب و سبک بودن آن این امکان را بوجود می آورد که با تغییراتی اندک سیستم دو جداره کردن شیشه ها، کاملاً قاب از دید نمای خارجی پنهان گردد در حالی که اتصالات به اسکلت به همان صورت قبل خود باقی می ماند .

طراحی زیبا و استاتیکی نمای شیشه به همراه عدم استفاده از پیچ و پرچ در مونتاژ علاوه بر زیبایی و دید بسیار عالی، باعث افزایش ضریب مقاومت و آب بندی و هوابندی این سیستم شده است. در طراحی پروفیل این سیستم، مباحث مربوط به باد و زلزله و محاسبات استاتیکی رعایت شده و جهت افزایش کیفیت محصول از اتصالات کلیپسی به جای پیچ و پرچ استفاده میشود
بر خلاف نگاه سنتی که شیشه، این ماده قدیمی 4000 ساله را تنها دیوار مرئی برای پوشش بخشی از بدنه ساختمان می بیند، معمار معاصر با نگاهی نو و اندیشه ای خلاق، انتظارات چندگانه ای نظیر کنترل نور، انرژی، ایمنی، صدا و زیبایی را از شیشه طلب می نماید. در نماهای فریم لس شیشه ای، قاب های آلومینیومی نگهدارنده شیشه ( شیشه ها می توانند تکجداره و یا دو جداره باشند ) بر روی یک فریم فولادی که از پروفیل هایی با سایزهای متفاوت ساخته شده نصب و فیکس می گردند. فواصل شیشه ها با یکدیگر انقدر نزدیک بوده که فریم فولادی حایل قاب های آلومینیومی از نمای روبرو دیده نخواهد شد .

 مزیتهای سیستم  Frame Less

1. ظرافت دید فریم نگهدارنده شیشه از خارج
2. امکان بهره گیری از بازشو مخفی در نما
3. نصب آسان شیشه و آسان بودن تعویض شیشه
4. عدم انتقال تنش های سازه اصلی بنا بر شیشه
5. عملکرد مستقل هر یک از فریم ها در برابر زلزله
6. امکان استفاده از رنگهای متفاوت در نما
7. عدم محدودیت رنگ فریم
8. امکان ایجاد سطوح عایق صوتی و حرارتی با پروفیهای  Thermal Break
9. دارا بودن واشرهای مخفی جهت آب بندی
10. امکان اجرا به صورت تمام آلومینیوم
11. ایجاد مرز جداکننده سازه نما از سازه اصلی 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.