پنجره های هوشمند با قابلیت کنترل گرما ساخته شد

1401-09-09 16:55

دانشمندان حوزه فناوری نانو با افزودن نانو ذرات دی اکسید وانادیم پنجره های هوشمندی ساخته اند که در زمستان پرتوهای مادون قرمز را عبور داده و در تابستان آن را مسدود می کنند. محققان آزمایشگاه ملی آرگونه موفق به سنتز نانو ذرات دی اکسید و انادیم شدند که می تواند کارایی پنجره های هوشمند را افزایش دهد به گفته محققان این پروژه ابراز دارند: « نیاز مبرمی برای تداوم توسعه چنین نانو ذراتی وجود دارد تا بتوان با استفاده از آن ها به سرعت شیشه های هوشمند را به شکل مقرون به صرفه ای وارد بازار کرد »

در پنجره های ترموکرومیک ، انرژی مادون قرمز موجب می شود تا در زمستان داخل ساختمان گرم بماند و در تابستان با مسدود کردن پرتوهای گرم کننده ، موجب خنک ماندن ساختمان می شود این نانو ذرات موجب می شوند تا شیشه ها به سرعت از حالت عبور دهی پرتوهای مادون قرمز به حالت مسدود کننده ی این پرتوها تغییر فاز دهند.

در فیلم های حاوی نانو ذرات دی اکسید و انادیم نسبت به فیلم های رایج در پنجره های هوشمند، مقدار مدولاسیون خورشیدی در دماهای پایین و بالا دو برابر بیشتر است. البته مدت هاست که دانشمندان به تاثیر نانو ذرات دی اکسید وانادیم در فناوری ترموکرومیک واقف شده اند ، اما دقیقا نمیدانستند که چگونه از آن ها برای تولید اقتصادی پنجره های هوشمند استفاده کنند.دراین فناوری نیاز به استفاده از مواد خطرناک نبوده و در عین حال هزینه طراحی کاهش می یابد روشی که محققان در این پروژه ارائه کرده اند به تولید نانو ذرات با ابعاد یکنواخت منجر می شود که این ویژگی موجب افزایش کارایی انرژی شده است. در صورت استفاده از میکرو راکتورهای چندتایی که به صورت شبکه ای قرار دارند ، خروجی کار افزایش می یابد. برنامه بعدی این گروه ، کاهش ابعاد نانو ذرات از 100 به کمتر از 20 نانومتر است که میتوان پراش نور را کاهش دهد.

پنجره ترمال بریک

منبع : پنجره ایرانیان

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *