چشم انداز صنعت آلومینیوم و چالش های پیش رو

1401-05-26 23:45

چشم انداز صنعت آلومینیوم و چالش های پیش رو

نویسنده : مهندس امیر شیری

آلومینیوم از جمله فلزات مهم و استراتژیک در صنعت و اقتصاد دنیا است . این فلز گران بها با دامنه کاربرد بسیار گسترده در صنعت ، پس از آهن پر مصرف ترین فلز مورد استفاده بشر است . AL سومین عنصر فراوان و فراوان ترین فلز در پوسته کره زمین است ، آلومینیوم خالص به دلیل واکنش پذیری بسیار بالای خود به ندرت و به طور طبیعی یافت می شود ولی به صورت ناخالص در سنگ های معدنی مختلفی وجود دارد. آلومینیوم که عنصری نقره ای و انعطاف پذیر است ، عمدتا به صورت سنگ معدن بوکسیت یافت میشود و از نظر مقاومتی که در برابر اکسیداسون دارد، همچنین وزن و قدرت آن قابل توجه است اکسید آلومینیوم یا آلومینا (AL203) که در اصطلاح از آن به عنوان بوکسیت یاد می شود ، ماده اصلی تولید آلومینیوم است. آلومینیوم برای تولید میلیون ها محصول مختلف در صنعت به کار می رود و در جهان اقتصاد نیز عنصر مهم و تاثیرگذاری است.

اجزای سازه ها و محصولاتی که از آلومینیوم ساخته می شوند، در صنعت حمل و نقل ، ساختمان و بسته بندی بسیار مهم هستند. همچنین در سازه هایی که در آن ها وزن ، پایداری و مقاومت ضروری است ، وجود این عنصر اهمیت زیادی دارد.

آلومینیوم چه از نظر کیفیت و چه از نظر ارزش ، کاربردی ترین فلز بعد از آهن است و تقریبا در تمامی بخش های صنعت اهمیت ویژه ای دادر. امروز 25 درصد مصرف آلومینیوم جهان به ساخت وسایل نقلیه ، 25 درصد رد صنعت ساختمان ، 17 درصد در بسته بندی ، 12 درصد در صنعت برق و بقیه در بخش های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد.

صنعت آلومینیوم در کشور ما دارای قدمتی قریب نیم قرن است و در این سال ها نیز روز به روز بر ارزش و اهمیت این فلز گران بها افزوده شده است. در سال 1353 شرکت آلومینیوم ایران ، ایرالکو ، به عنوان اولین تولید کننده آلومینیوم در ایران به بهربرداری رسید. شرکت آلومینیوم المهدی نیز در تیرماه 1369 با برآورد اولیه هزینه سرمایه ای یک و نیم میلیارد دلار و با هدف تولید 110 هزارتن آلومینیوم در سال ( قابل افزایش به 330 هزار تن ) در بندر عباس تاسیس شد. در حال حاضر هرمزال با 140 دیگ در مدار در حال فعالیت و تولید سالانه آن در حدود 175 هزارتن است.

تولید کلی آلومینیوم کشور در حال حاضر چیزی در حدود 300 تا 400 هزارتن در سال است که بنا بر سند چشم انداز 20 ساله کشور ، باید این رقم تا سال 1404 به مرز یک و نیم میلیون تن در سال ارتقا پیدا کند .

برای دستیابی به جایگاه واقعی صنعت آلومینیوم باید اهداف بلند مدت و کوتاه مدت موردد توجه فعالان و دست اندر کاران این صنعت قرار گیرد. بنا برآماری که رئیس سندیکای صنایع آلومینیوم ایران ارائه داده این هم اکنون جایگاه وسیعی برای ارتقا این صنعت و ایجاد اشتغال در کشور وجود دارد، زیرا برخی کشورهای کوچک حاشیه خلیج فارس  فقط با در دست داشتن مزیت انرژی ، معادل 5 میلیون و 200 هزار تن آلومینیوم تولید می کنند این در حالی است که ما باداشتن مزیت های بیشتر ، تنها 340 هزارتن تولید  داریم عدم توجه به پتانسیل های کشور در این زمینه موجب مغفول ماندن صنایع آلومینیوم شده است و این نگاه باید تغییر یابد . هرچند رسیدن به این میزان تولید تا سال 1404 هدف چندان بزرگی نیست اما با توجه به وضعیت کلی اقتصاد کشور و مسائل پیش رو باید با تردید به تحقق این امر نگاه کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.