مقایسه ميان درب و پنجره‌های UPVC و آلومينيومی (2)

1402-07-08 22:14
در و پنجره آلومینیوم

مقایسه پنجره‌ UPVC و آلومينيومی …. براي آنکه يک پنجره يا درب به خصوص در ابعادي که هر روزه بزرگتر و فراختر در طراحي‌ها لحاظ مي‌گردد و همچنين بدليل وزن بالاي شيشه دو جداره کارايي درست خود را داشته باشد، به ميزاني از استحکام و قدرت خمشی نياز است که با مقايسه دو مقطع پنجره‌ي آلومينيومي و يک پنجره UPVC قابل تشخيص فوری است. عمده قدرت پروفيل UPVC  از يک پروفيل U شکل گالوانيزه تأمين مي‌شود که گاهي بدليل مخفي بودن در محصول نهايی در کيفيت آن کوتاهي مي‌شود. لذا به وضوح قدرت خمشي يک پروفيل آلومينيومي چند برابر يک پروفيل UPVC ‌است.

اين خصوصيات محصولات در کاربري آن و بخصوص در مرور زمان درک مي‌شود. سختي آلومينيوم 27 برابر UPVC است که اين موضوع باعث برتري چشمگير استفاده از در و پنجره آلومینیوم در مقابل UPVC مي‌شود به هر حال سختي UPVC به قدري کم مي‌باشد که حتي چوب 4 برابر از UPVC سخت‌تر استپنجره ترمال بریک

 استحکام و قدرت خمشي :

براي آنکه يک پنجره يا درب به خصوص در ابعادي که هر روزه بزرگتر و فراختر در طراحي‌ها لحاظ مي‌گردد و همچنين بدليل وزن بالاي شيشه دو جداره کارايي درست خود را داشته باشد، به ميزاني از استحکام و قدرت خمشي نياز است که با مقايسة دو مقطع پنجره‌ي آلومينيومي با پروفيل اختصاصي و آلياژ 6063 و يک پنجره UPVC قابل تشخيص فوری است. عمده قدرت پروفيل UPVC از يک پروفيل Uشکل گالوانيزه تأمين مي‌شود که گاهي بدليل مخفي بودن در محصول نهايي در کيفيت آن کوتاهي مي‌شود. لذا به وضوح قدرت خمشي يک پروفيل آلومينيومي چند برابر يک پروفيل UPVC ‌است.

مقایسه ميان درب و پنجره‌های UPVC و آلومينيومی
مقایسه ميان درب و پنجره‌های UPVC و آلومينيومی

 سختی مقایسه پنجره‌ UPVC و آلومينيومی

اين خصوصيات محصولات در کاربري آن و بخصوص در مرور زمان درک مي‌شود. سختي آلومينيوم 27 برابر UPVC  است که اين موضوع باعث برتري چشمگير استفاده از آلومينيوم در مقابل UPVC مي‌شود به هر حال سختي UPVC به قدري کم مي‌باشد که حتي چوب 4 برابر از UPVC سخت‌تر است.

اتصالات

در پنجره‌هاي   UPVC اتصالات تنها در قسمتهاي بيروني و قابل رويت به خصوص در کنج‌ها با سيستم جوش تأمين مي‌شود. حتي در پروفيل U گالوانيزه که در سر تا سر پروفيل مي‌گردد اين کار صورت نمي‌گيرد. در  در و پنجره‌هاي آلومينيومي با تکيه بر چند اتصال رايج به خصوص يراق آلات پيچ و پرچي و همچنين پانچ با استفاده از لقمه‌هاي توپر آلومينيومي قدرت اتصال به نحوي فوق‌العاده و غيرقابل قياس بالاست.

 

نصب يراق آلات در مقایسه پنجره‌ UPVC و آلومينيومی :

با وجود مشابهت بسيار در يراق‌آلات هر دو سيستم و تنوع مارک‌هاي مختلف بدين لحاظ لولاها و دستگيره‌ها و ديگر يراق‌آلات در پنجره‌هاي UPVC مستقيماً روي پروفيل‌هايي از همان جنس نصب مي‌گردد که در اثر وزن بالا و استفاده‌ي مکرر به مرور زمان پروفيل در محل اتصال از عنصراتصال دهنده مثل پيچ ضعيف‌تر بوده و اصطلاحاً جا باز مي‌کند که در اثر اين عمل ما به وفور شاهد افتادگي لنگه و ساير تغيير شکل‌ها در پنجره‌ي   UPVC هستيم که اين اتفاق به مراتب کمتر در آلومينيوم مي‌افتد چون يراق‌آلات مستقيماً به فلز آلومينيوم متصل هستند.

 

سيستم‌هاي کشويي :

جنسيت پراصطکاک و خمشي که در ذرات  UPVC است ايجاد مشکل کرده و باعث شده درب‌ها و پنجره‌هاي کشويي از جنس  UPVCبسيار کم توليد شود و تقريباً بيشتر شرکت‌هاي معتبر در اين زمينه مبادرت به توليد چنين محصولی نمی‌کنند. البته بعضي از شرکت ها با استفاده از يراق‌هايي که اصطلاحاً به آنها (فولکس واگني ) میگویند توليد اين محصول را انجام مي‌دهند که در مقابل درب و پنجره آلومينيومي (کشويي ) که فاقد اين اشکالات است چندان مورد توجه قرار نمي‌گيرد.

 

رنگ‌پذيري :

UPVC قابليت رنگ‌آميزي ندارد و براي توليد محصولات رنگي بايد هنگام توليد پروفيل گرانول‌هاي رنگي اضافه گردد آن هم در طيف محدودي از رنگها که اين کار سخت و غيرقابل توصيه است و از کيفيت پروفيل به وضوح مي‌کاهد.

در حاليکه رنگ هاي پودري الکترواستاتيک با تنوع فوق‌العاده بيش از 200 رنگ متنوع را در اختيار مصرف‌کنندگان پروفيل آلومينيوم مي‌گذارد که در کوره سخت شده و ضد ضربه و ريختگي است.

علاوه بر آن تنوع و زيبايي يک سيستم پوشش و رنگ‌آميزي ديگر يعني آنادايز تنها در آلومينيوم قابل استحصال است.

در سيستم‌هاي پوششي ديگر نظير طرح‌هاي چوب و سنگ و غيره که اختصاراً به آنها دکورال نيز گفته مي‌شود، در مورد پروفيل‌هايUPVC توسط استيکر    يا برچسب تأمين مي‌شود اما در مورد پروفيل‌هاي آلومينيوم با رنگ‌هاي چاپي و سخت‌شدن در کوره دوام و زيبايي دو چنداني دارد.

-مقاومت در برابر آتش :

U PVC در دماهاي پايين تغيير شکل داده، فرم خود را از دست مي‌دهد. در دماهاي به نسبت کمي بالاتر نيز به طور کامل ذوب شده و مي‌سوزد که در اين حالت دود ناشي از سوختگي خفه‌کننده و مسموم‌کننده مي‌باشد. آتش نيز موجب از بين رفتن درب و پنجره مي‌گردد.

اما آلومينيوم در دماهاي بالا نيز شکل و جنس خود را حفظ مي‌کند و تنها در دماهاي بسيار بالا که تقريباً کلية اجزا ساختمان نابود مي‌شوند آلومينيوم نيز از بين مي‌رود آن هم به يکباره نه به تدريج.

– کالاهاي سرمايه‌اي :

UPVC  به هيچ عنوان بازيافت نمي‌شود و جزء محصولات مضر براي چرخه‌ي طبيعي محيط زيست است. اما آلومينيوم به عنوان يک عنصر طبيعي پرمصرف بعد از حتي چند قرن داراي قيمت مي‌باشد و به عنوان کالايي سرمايه‌اي به آن نگاه مي‌شود و به سادگي و صرف هزينه‌اي کم قابل بازيافت و توليد مجدد قرار مي‌گيرد.

 –  مقاومت در برابر شرايط اقليمي :

UPVC در بازه زماني دمايي طبيعي نيز کيفيت خود را از دست مي‌دهد. يعني در دماي بالاي حد طبيعي که قبلاً نيز به آن اشاره شد و همچنين در سرماي طبيعي تغيير شکل مي‌دهد، يا اينکه سخت شده و دچار ترک خوردگي و شکنندگي مي‌شودهمچنين UPVC در برابر نور آفتاب دچار تغيير رنگ و زردشدگي مي‌گردد.

چنانچه حتي پوشش‌هاي ضد اشعه U.V که کيفيت ميزان استفاده از آن ها براي مصرف کننده قابل آزمايش نيست و بيشتر به جمله‌اي زيبا و تبليغاتي تبديل شده حتي در صورت استفادة صحيح نيز کارايي و دوام مطمئني را به تجربه از خود نشان نداده است. اين در شرايطي است که مقاومت آلومينيوم در برابر شرايط اقليمي فوق واضح است و احتياجي به توضيح ندارد.

– اتلاف انرژي :

بارزترين برتري   در برابر  UPVC در و پنجره آلومینیوم   که اغلب موجب فخر و قلم‌فرسايي مي‌گردد، پايين بودن ضريب انتقال حرارتي آن است که البته با وجود محصول ترمال بريک   آلومينيومي اين برتري از بين مي‌رود. با اين وصف خوب است ميزان تفاوت در زمينه‌ي اتلاف انرژي يک محصول  UPVC و يک محصول غيرترمال بريک آلومينيومي و در واقع معمولي را نيز بسنجيم.

بيشترين اتلاف انرژي در درب و پنجره‌ها به جهت هوابند نبودن آنها و کوران هوايي است که ايجاد مي‌کنند. دو محصول فوق در صورت ساخت صحيح هر دو هوابند هستند. در وهلة دوم، 90% سطح درب و پنجره را شيشه تشکيل مي‌دهد که باز در هر دو مورد شيشه‌هاي دو جداره يکسان هستند و تفاوتي در اين بين نيست. لذا تفاوت دو محصول مشابه تنها در جايي است که حدود 5% سطح مي‌تواند باشد.

يعني اگر ضريب انتقال حرارتي آلومينيومي را حداکثر هم فرض مي‌کنيم و ضريب انتقال حرارتي UPVC را به طور مثال صفر (که البته چنين نيست) باز هم اتلاف يک پنجرة آلومينيومي معمولي و غيرترمال بريک حداکثر مي‌تواند 5% بيشتر از UPVC باشد که در واقع کمتر از اين ميزان صحيح است و اين عددي است که تقريباً به لحاظ تناسب قابل چشم‌پوشي است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *