10برج شگفت انگیز دنیا

1403-03-28 17:50

10برج شگفت انگيز دنيا

اخبار مربوط به برج سازي و سازه‌‌هاي بلند بيشترين اخبار ساخت و ساز را در دنيا به خود اختصاص مي‌دهد. در اين ميان سمپوزيوم بين‌المللي ساختمان‌هاي سبز در نيويورك گزارشي درباره بررسي آسمان‌خراش‌هايي كه كمترين آسيب را به محيط زيست وارد مي‌كنند و كمترين مصرف انرژي را دارند تهيه كرده است،
در اين گزارش نام ده آسمان‌خراش سبز اول دنيا آمده است. فهرست اين آسمان خراش‌ها به اين ترتيب است:

1- برج پارک شيکاگو :

اين برج اولين آسمان خراش مسکوني در شهر شيکاگو با رعايت استانداردهاي زيست محيطي است . ساکنان اين برج اگرچه براي خريد هر واحد از آن بايد پول زيادي بپردازند ، اما در عوض قبض هاي آب و برق و انرژي آنها رقم پائيني دارد . در طبقه 25 اين برج باغ زمستاني قرار دارد که بسيار ديدني است .

2- برج کاکتوس در روتر دام :

 


اين برج در روتر دام هلند در 19 طبقه ساخته شده و 98 واحد دارد . بدليل طراحي بالکنهاي اين واحد ها ، هر واحد از نور بسيار خوب و کافي برخوردار است . البته اين برج از ديگر تکنولوژي هاي کاهش مصرف انرژي برخوردار نيست ، اما ظاهر زيبا و عجيب آن خيره کننده است .

3- برج انرژي دبي :

اين برج بلندترين برج زيست محيطي و سبز مي باشد . يک توربين بادي 70 متري برفراز اين برج ، توليد انرژي آن را به عهده دارد . توربين بادي تنها امتياز اين برج نيست ، بلکه تابلوهاي جذب نور خورشيد هم بخش ديگري از سيستم توليد انرژي آن را به عهده دارند.

4- برج رودخانه پرل در چين :

اين برج هم يکي از آسمان خراش هاي سبز دنيا است . اين برج طوري طراحي شده که باد را در طول خود درو مي کند . در بدنه اين ساختمان توربين هاي بادي طراحي شده تا با استفاده از اين باد انرژي توليد کند . اين برج از دور به يک بال غول پيکر شبيه است که باد را از ميان 72 طبقه خود عبور مي دهد .اين ساختمان گرما و سرما را هم درون خود نگاه مي دارد . اين ساختمان در سال 2009 افتتاح مي شود .

5- برج  hearst  -نيويورک:

 

اين برج اولين برج شهر نيويورک است که گواهي انرژي سبز را از سازمان حفاظت محيط زيست آمريکا دريافت کرده است . 80 درصد از فلزي که در ساختمان اين برج بکار رفته است بازيافتي است . کاشي سقف و کف اين برج هم از موارد بازيافتي است . اين برج به شکل الماس بوده اما ظاهر زيبا و خيره کننده آن فقط به خاطر زيبايي نيست ، بلکه به اين خاطر طراحي شده که نور بيشتري به داخل ساختمان راه بدهد.

6- مرکز تجارت جهاني بحرين :

اين برج شامل سه ملخ 30 متري که بين اين دو برج قرار دارد مي باشد و در سال 1100 مگاوات برق براي اين ساختمان هاي 42 طبقه توليد مي کند . همچنين اين ساختمان ها طوري طراحي شده که مسير عبور هوا در ميان طبقات آن بدون هيچ مشکلي وجود داشته باشد. طبقات مختلف اين برج ديد هاي متفاوتي به روي کل جزيره دارد .

7- برج منچستر – انگليس :

اين برج از نظر جذب نيرو و انرژي خورشيدي از هر برج ديگري برتر است . در ساختمان اين برج 7 هزار تابلوي جذب انرژي خورشيدي و 24 توربين بادي در سقف تعبيه شده است . اين برج مي تواند 10 درصد انرژي مصرفي اش را خودش تاًمين کند .

8- برج کرانه آمريکا-نيويورک :

طراحان اين برج بدنه آن را از پلاتين ساخته اند . اين برج از آب باران و پنجره هاي قدي سقف تا کف خود براي سرمايش و نور استفاده مي کند . همچنين قرار است از تابش آفتاب بر بدنه اين ساختمان انرژي گرفته شود.

9- برج خانه آفتاب – دبي :

مرکز مالي بين المللي دبي قرار است در اين برج شروع بکار کند. در اين برج 4 هزار تابلوي انرژي خورشيدي در بخش جنوبي و سه توربين بادي 225 کيلو واتي در شمال آن تعبيه شده است . برق اين برج از اين دو ناحيه تاًمين مي شود .

 

10- برج مسکوني تيستلتون لندن :

اين برج قرار است برج مسکوني با تکنولوژي توربين هاي بادي باشد . 4 توربين که در يک سوي اين برج طراحي شده توانايي توليد 40 هزار کيلو وات ساعت برق را در سال دارد . اين ميزان 15 درصد بيشتر از ميزان برق مصرفي اين برج است .

 

 

پنجره ترمال بریک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *