انواع پنجره ها درصنعت ساحتمان را بهتر بشناسید

1402-03-15 03:11

با شروع زندگی در خانه های داعمی بشر همواره به دنبال راه حلی برای استفاده از نور خورشید در داخل خانه بوده است و تا همین الان هم پنجره ها به عنوان منبع اصلی تامین نور و انرژی داخل خانه هستند.  وجود پنجره در تمامی ساختمان ها و سازه ها دیده مبشود اما اگر پنجره ها به درستی نصب نشوند میتواند باعث ایجاد تاثیرات نامناسب در ساختمان شوند.

یکی از مهمترین نکات در مورد پنجره ها عایق بودن آنها در برابر صدا و صوت میباشد زیرا در زندگی امروزه صرفه جویی در مصرف انرژی امری بسیار مهم و حائز اهمیت میباشد. همچنین وجود نور باعث افزایش حس رضایت و شادابی بیشتر در بین اعضای خانواده میشود و نور کمتر باعث حس نارضایتی در بین افراد شده و شادابی را کاهش میدهد. با افزایش تکنولوژی و پیشرفت بشر پنجره ها هم پیشرفت کرده و امروزه در ساخت پنجره ها سعی شده که با بهترین تهویه و انتقال نور بهترین حالت انتقال انرژی را هم داشته باشیم.

همچنین پنجره ها تاثیر بسیار زیادی هم بر محیط اطراف داشته و  نقش بسیار مهمی در زیبایی و معماری محیط دارد. امروزه به دلیل تنوع بالا در انواع پنجره ممکن است باعث سردرگمی مصرف کننده در انتخاب پنجره مناسب شده و برای انتخاب پنجره مناسب در اینجا قصد داریم تا نکاتی را به شما ارائه دهیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

1- پنجره ار سی

این پنجره از قدمیی ترین پنجره های ساختمان این مدل پنجره ها میباشد. پنجره های ارسی اغلب به صورت تک لنگه بوده و داخل چهارچوب قرار میگیرند. و به صورت عمودی و افقی باز میشود. . از قسمت های ثابت و متحرک تشکیل شده است. این پنجره ها به صورت افقی و عمودی باز بسته میشوند. و به دلیل سطح شبکه مانند خود بسیار در انتقال نور به داخل ساختمان نقش مهمی دارند. این پنجره ها دارای مدل های متفاوتی بوده و بسیار چشم انداز زیبایی دارند.

2-پنجره آهنی

پنجره قوسی آهنی

معمولا پنجره های فلزی به دو دسته پنجره های آهنی و آلومینومی تقسیم میشوند. به دلیل ضریب انتقال بالا در حرارت و انرژی و مصرف بالای انرژی در پنجره های آهنی با گذشت زمان تقاضای بالای خود را از دست دادند. این پنجره ها به دلیل ضریب انتقال گرمای بالایی که دارند عایق مناسبی نبوده و باعث هدر رفتن گرما و انرژی میشوند.  همچنین این پنجره ها سریع زنگ میزنند و یکی دیگر از مشکلات پنجره های آهنی درزگیری نامناسب در این پنجره ها میباشد. پنجره های آهنی عایق صدا نبوده و در زندگی شهری امروزی اصلا گزینه مناسبی برای ساختمان شما نیستند چرا که صدای محیط را به سادگی به محیط داخل خانه هدایت میکنند. این پروفیل ها به دلیل ضعف های بسیار زیادی که داشتند به سرعت منسوخ شدند.

3- پنجره چوبی

پنجره های چوبی

به دلیل چشم ، نوازی زیبایی و  جلوه بسیار عالی این پنجره ها استفاده از این پنجره ها تاریخ بسیار زیادی دارد. به دلیل رشد تکنولوژی های استفاده از پنجره ها این پنجره ها همواره بسیار پرطرفدار بوده و همچنان یکی از بهترین ها میباشد.  این فریم ها میتوانند به صورت دوجداره ساخته شده و همچنین قابلیت نصب سریع بسیار آسان این پنجره ها بسیار مهم میباشد. همچنین نافلز چوب همواره عایق بسیار مناسبی در برابر حرارت و صدا بوده و در صرفه جویی مصرف انرژی و همچنین عایق بندی صدا عملکرد بسیار خوبی داشته است .

5- پنجره های آلومینیومی

پنجره کشویی آلومنیوم

در مقایسه با دیگر فریم های استفاده شده در پنجره ها مخصوصا چوب پنجره های آلومینومی بیشترین ماندگاری و دوام را دارند. همچنین به دلیل نازکی و وزن کم این پنجره ها نصب و تعویض این پنجره ها بسیار آسان میباشد. همچنین با استفاده از نوار پلی آمید در پنجره های آلومینیوم ترمال بریک دوجداره مشکل انتقال گرما و صوت در این پروفیل ها به خوبی برطرف شده و این پنجره ها بسیار عایق های مناسبی در برابر صوت و انرژی هستند.

این پنجره ها در مقابل خوردگی و زنگ زدگی مقاومت خوبی در مقایسه با آهن داشته و دیرتر آسیب میبیند. اما به دلیل چکش خواری زیاد فلز آلومینوم این فلز دربرابر ضربه آسیب پذیر بوده و به سختی قابل تعمیر میباشد.

5-پنجره های upvc

پنجره کشویی یو پی وی سی

پنجره های upvc از جمله جدیدترین پروفیل های استفاده شده در پنجره ها میباشند. این پنجره های کاملا ویژگی عایق بندی کامل را داشته و در برابر ضربه و تو رفتگی مقاومت بسیار مناسبی دارند. اما در مقایسه با آلومنیوم به دلیل استفاده از ورق های گالوانیزه در داخل پروفیل ها از وزن بیشتری برخوردارند. و همچنین دارای زخمات بیشتری بوده از نظر جلوه های ظاهر زیبایی کمتری در مقایسه با پنجره های آلومینوم دارند. همچنین پنجره های upcv ماندگاری کمتری نصبت به پنجره آلومینوم داشته و سریع تر خراب میشوند. یکی دیگر از مزیت های آلومنیوم ترمال بریک در مقایسه با upvc تنوع بی نظیر مدل ها و همچنین رنگ پذیری بسیار بهتر آلومنیوم بوده و همچنین فلز آلومنیوم مقاومت بهتری در برابر وزن داشته و میتوان در آن حتی لنگه هایی با وزن شیشه تا 900 کیلوگرم را طراحی کرد.

6-پنجره های فایبرگلاس

فایبر گلاس دارای مقاومت بسیار بالایی بوده و ماده ای بسیار محکم و غیر قابل اشتعال میباشد. همچنین نگهداری رنگ بالا در این پنجره ها باعث میشود که همواره رنگ خود را نگه داشته و نیاز به نگهداری کمتری داشته باشند. همچنین پنجره های فایبرگلاس عایق بسیار مناسبی در مقابل گرما و صدا میباشند.

برا طلاعات بیشتر همین حالا با کارشناسان ما در گروه مهندسی آسمان تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *